Wentylacja

wentylatorwoks200Wentylacja stanowi jedną z podstawowych instalacji w każdym budynku mieszkalnym. Rodzaj wentylacji oraz jej sprawność ma wpływ na zdrowie i komfort domowników oraz oddziałuje na prawidłowe funkcjonowanie mieszkania. System wentylacji to cykl wymiany zużytego powietrza na świeże z zewnątrz. Musi on przebiegać ciągle i sprawnie.
Skuteczna wentylacja musi gwarantować świeże powietrze niezależnie od warunków pogodowych i pory roku oraz obejmować swoim zasięgiem wszystkie pomieszczenia w domu.

Wyróżniamy kilka typów wentylacji:

  •  wentylacja naturalna

Wentylacja naturalna jest najprostszym systemem wymiany powietrza w domu. W związku z czym stała się również najbardziej dominującym typem wentylacji w polskich mieszkaniach. Idea tego systemu oparta jest, jak sama nazwa wskazuje, na naturalnych procesach zachodzących w środowisku. Intensywność wymiany powietrza w domu zależna jest od pogody i pory roku, w związku z czym system jest podatny na zmiany (brak stabilności układu). W przypadku wystąpienia zbyt małej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku powstaje zaduch. Również w czasie zimy (kiedy różnice temperatur są duże) może dojść do spadku intensywności wymiany powietrza spowodowanego zbyt szczelnym ociepleniem domu, a co za tym idzie brakiem dróg wymiany powietrza. Wentylacja naturalna nie gwarantuje zbilansowanego cyklu obiegu powietrza w budynku (ilość powietrza wywianego z domu musi być równa ilość powietrza dostarczonego do środka) oraz odznacza się brakiem możliwości regulacji.

  •  wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna nazywana jest również wymuszoną, gdyż wymiana powietrza jest skutkiem działania urządzenia wentylacyjnego napędzanego silnikiem elektrycznym. Użycie mechanizmu daje nam możliwość kontroli i sterowania systemem. wentylacja mechaniczna jest znacznie skuteczniejsza od tej naturalnej, ale nadal inwestorzy wybierają ją rzadziej.

  •  wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działa na zasadzie wentylacji mechanicznej rozbudowanej o rekuperator odpowiedzialny za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu. Jest to wydajne rozwiązanie o podwyższonym standardzie, tak ekonomicznym, jak i ekologicznym. Zapewnia także większy komfort domownikom.

O skuteczności systemu decydują:

  • intensywność – ilość wymienionego powietrza w budynku w ciągu godziny
  • skuteczność uzależniona od funkcji pomieszczeń oraz uwzględniająca zbilansowanie cyrkulacji; skuteczna wentylacja opiera się na dostawie powietrza do pokoi o najmniejszym stężeniu zanieczyszczeń oraz usuwaniu zużytego z tych o największym skupisku – łazienka, kuchnia. Dodatkowo wymagana jest wymiana powietrza między wszystkimi pomieszczeniami
  • koszt budowy i eksploatacji
  • awaryjność systemu

Facebook